Porozmawiajmy o zdrowiu
Rozmowa z lekarzem pediatrą Barbarą Pawliszak

Pani Doktor jaka powinna być prawidłowa opieka nad dzieckiem?
BP: Chciałabym przedstawić ten problem na równi z dążeniem rodziców lub opiekunów dziecka do zapewnienia najlepszej edukacji, wykształcenia, jak też warunków bytowych. Niejednokrotnie ze względu na szybko biegnący świat wokół nas zapominamy, lub też nie mamy czasu aby dbać o zdrowie, do lekarza idziemy wówczas jak coś się dzieje. Pamiętajmy o tym, że dziecko już od chwili urodzenia wymaga prawidłowo prowadzonej opieki medycznej. Zalecane jest aby opiekę nad dzieckiem sprawował jeden lekarz, do którego rodzice mają zaufanie i do którego przyzwyczaił się Twój maluch. W okresie do 18 roku życia powinien być realizowany zalecany harmonogram wizyt.
Czy uważa Pani, że dla zdrowia i samopoczucia dziecka istotny jest zdrowy styl życia?
BP: Oczywiście tak. Pamiętajmy, że to my dorośli kształtujemy tego młodego człowieka na całe jego życie. Powinniśmy wiedzieć, że w tym okresie kształtują się organy wewnętrzne, układ kostny i mięśniowy, odporność immunologiczna itp. To my musimy wyciągać wnioski na podstawie obserwacji czy nie ma zmian w sposobie zachowania, postawie, lub czy nie ma zmian tzw. chorobowych i każde nasze wątpliwości powinniśmy konsultować z pediatrą. Żyjemy jak na tak dużą aglomerację warszawską w warunkach bardzo dobrych. Otoczenie Puszczy Kampinoskiej daje nam możliwość przebywania w środku wspaniałej przyrody. Oddychamy świeżym powietrzem, możemy czynnie uprawiać wiele sportów. To właśnie powinny robić nasze dzieci. Pamiętajmy mamy ogromny wpływ na ich kondycję zdrowotną, psychiczną i fizyczną.
Jak więc powinniśmy postępować od aby nasza opieka była najbardziej efektywna?
BP: Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka. Zacznijmy od tego że każde dziecko musi mieć książeczkę zdrowia i na każdą wizytę lekarską należy ją zabrać. W czasie pierwszych 24 miesięcy częste wizyty profilaktyczne mają na celu nadzór nad prawidłowym rozwojem, kontrolą nad przeprowadzaniem szczepień ochronnych, oraz udzielaniem wszelkich informacji z zakresu prawidłowego karmienia i pielęgnacji . Ważne jest też wykonanie minimum raz w roku badań diagnostycznych (morfologia z rozmazem i mocz badanie ogólne). Lekarz pediatra opiekujący się dzieckiem przez dłuższy czas, śledzi jego rozwój i jest w stanie szybciej zaobserwować i prawidłowo postawić diagnozę w przypadku ewentualnych zmian. Powinien też utrzymywać prawidłowe kontakty z jego rodzicami, kształtować świadomość medyczną w rodzinie małego pacjenta. Spełnienie tych wszystkich warunków pozwoli nam w dużym stopniu przyczynić się do wychowania zdrowego dziecka. Czego Państwu, naszym dzieciom oraz sobie życzę.
Dziękujemy za wywiad.